Očista střev Basti

Abdecoral / Pixabay

V ajurvédské medicíně má Basti důležitou úlohu při péči o tlusté střevo. Basti je aplikace teplého oleje do tlustého střeva bez přidání chemikálií nebo léků. Do teplého oleje se přidává bylinná směs, která pomáhá střevo pročistit a odstranit zbytky stolice, parazity, hleny a další škodlivé látky ze střevních sliznic.

Cíle očisty střev

Očista střev Basti zaručuje správnou střevní peristaltiku a zdraví, neboť v tlustém střevě se nejen zahušťuje stolice, ale vstřebávají se zde i minerály a stopové prvky. Střeva vylučují toxiny z jater přes žluč. Zácpa je velmi častá, neboť rafinovaná strava bez dostatku vlákniny a sedavý způsob života zpomaluje střevní peristaltiku. Při zácpě se nejen vstřebávají toxiny zpět do krve a jater, ale je příčinou růstu kvasinek a škodlivých střevních bakterií. Očista střev je proto velmi důležitá, neboť čisté a správně fungující tlusté střevo obnoví správnou střevní mikroflóru. Očistou střev tedy chceme docílit odstranění toxických odpadních látek, stimulace peristaltiky, zavodnění organismu posílení nervů, svalů a žláz a imunitní části zažívacího traktu.

Provedení očisty střev Basti

Provedení očisty střev Basti je bezpečné pro všechny zdravé lidi, nedoporučuje se provádět u lidí, kteří trpí průjmy, nebo krvácením z konečníku, lidem s poruchami trávení, kašlem a dušností, cukrovkou, nebo těžkou chudokrevností. Dále tato metoda není vhodná pro děti do 7 let a staré lidi. Pro zabránění infekce se doporučuje používat pouze jednorázové hadičky. Tyto hadičky se používají k zavedení do konečníku při klystýru na výplach střev za pomocí nahřátého oleje spolu s bylinami. Aplikuje se cca 100 až 600 ml tohoto roztoku, nejlépe navečer nebo ráno. Basti by měla působit nejméně 30 minut. Po tomto klystýru je vhodné jíst pouze zeleninová jídla. Procedury je vhodné opakovat 6 – 8 krát po sobě, nejlépe dvakrát za týden a potom vždy jednou měsíčně.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *