Kolorektální karcinom – Rakovina tlustého střeva

moritz320 / Pixabay

Označení je odvozeno z řeckého kolon – tračník a latinského rektum – konečník. Nádor se může vyskytovat v kterékoliv části tlustého střeva včetně konečníku. Je druhým nejčastějším nádorem u mužů, hned po nádoru plic, a u žen po nádoru prsu. V České republice je výskyt tohoto nádoru mezi obyvateli nejvyšší na světě. A úmrtnost u tohoto nádoru je velmi vysoká, více než 4 000 úmrtí ročně. Při vzniku kolorektálního karcinomu hrají roli jednak genetické dispozice, ale také vlivy zevního prostředí. Mezi tyto zevní činitele patří především způsob stravování.

Způsob stravování

Mezi nevhodné potraviny můžeme zařadit především potraviny s vysokým podílem živočišných tuků, vysokou spotřebu červeného masa, jídlo tepelně zpracované především smažením a uzením, nízký obsah vlákniny v potravě a škodí i vyšší konzumace piva. Dále pak také malé množství vitamínů a stopových prvků v potravě. Vhodné je naopak konzumovat drůbeží maso, ryby, ovoce, zeleninu, celozrnné výrobky, potraviny s vysokým obsahem vápníku, vitamíny A, C, E, kyselinu listovou a selen.

Vznik kolorektálních karcinomů

Kolem 80% kolorektálních karcinomů vzniká na podkladě střevních polypů. U menší části postižených jsou to genetické poruchy, které vedou ke vzniku choroby. Zvýšené riziko karcinomu mají ti jedinci, jejichž příbuzní měli rakovinu. Nádor tlustého střeva se vyvíjí poměrně pomalu, příznaky se projevují nejdříve velmi nevýrazně. Zvýrazňují se až s růstem nádoru.

Začíná se objevovat plynatost, poruchy vyprazdňování, střídá se zácpa a průjem, pocity plnosti a kolikovité bolesti. Důležitým projevem nádoru je střevní krvácení. Může být velmi výrazné, kdy je na stolici přítomná červená krev, nebo také nemusí být patrné pouhým okem, ale pouze při mikroskopickém vyšetření stolice. Mezi další příznaky rakovinného onemocnění patří nechutenství a váhový úbytek.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *