Dieta u zánětu tlustého střeva

Dieta u zánětu tlustého střevaZánět tlustého střeva neboli ulcerózní kolitida patří mezi zánětlivá onemocnění, která není radno podceňovat. Pozorujete-li na sobě první příznaky (slabost, časté průjmy, nechutenství nebo krev ve stolici), navštivte urychleně svého ošetřujícího lékaře. Ten určí další postup, který bude s největší pravděpodobností zahrnovat také přísnou dietu. Jak toto dietní opatření vlastně vypadá a kdy jej lékař nařídí? To se dozvíte o pár řádků níže.

Je dieta u zánětu tlustého střeva potřebná?

Lékař vám dietní opatření doporučí ve fázi akutního vzplanutí onemocnění. Nečekejte však, že si vyslechnete informace o tom, jaké potraviny ze svého jídelníčku vyloučit a co do něj naopak zařadit. V prvopočátku propuknutí nemoci budete do sebe dostávat dietu prostřednictvím žaludeční sondy nebo ve formě nitrožilních infuzí. Postupem času se přejde k dietě, jak si ji již většina z nás představuje.

Tekutiny jsou základ!

Nejdůležitější je dostatečný příjem tekutin. Doporučuje se zejména čistá nebo minerální voda bez příchuti a bublinek. Použít můžeme buďto odstátou vodu z kohoutku nebo nesycenou minerální vodu. Důležitá je také teplota tekutiny, která by neměla být ani příliš vysoká, ani nízká. Kromě vody může nemocný pít také černý nebo ovocný čaj. Do tekutin můžeme zahrnout éž nejrůznější druhy polévek. Velmi vhodné jsou silné vývary (z opravdového masa, nikoli z kostek) nebo nejrůznější zeleninové polévky, které je možno zahustit vločkami nebo rýží a dosolit. Vyvarovat byste se však měli polévek uvařených z luštěnin.

Co dalšího dieta zahrnuje

V akutní fázi bychom se měli vyvarovat veškerých dalších potravin. Jakmile tato fáze pomine, je vhodné přichystat nemocnému dušenou zeleninu (mrkev, celer). Pokud nemocný neholduje podušené zelenině, můžeme mu servírovat salát z nastrouhané mrkve, který lze dochutit citronem a cukrem. Ovoce (zvláště to peckovité) by nemělo být podáváno vůbec. Výjimku tvoří pouze jablka zbavená svrchní slupky a banány. Z masa může nemocný zkusit maximálně podušené hovězí. Pokrmy můžeme dokořenit solí, petrželovou natí a kmínem.

Pokud průjmy odezní a celkový stav pacienta se zlepšuje, můžeme do jídelníčku postupně a v menší míře zahrnovat další pokrmy a jednotlivé potraviny. Vyhýbat bychom se však za každou cenu měli potravinám, které způsobují nadýmání nebo jsou hůře stravitelné.

Co naopak vynechat?

Lidé s akutním zánětem tlustého střeva by se měli vyvarovat mastných a tučných jídel, výrobků ze sýra, luštěnin, přeslazených džusů (doporučují se džusy ředit), peckovitých plodů, uzenin, vepřového masa, květáku, zelí, chilli papriček, kedluben, zelí, paprik, cibule, česneku, kynutého těsta, smažených pokrmů, kolových nápojů, pressa nebo hub.

2 comments

  1. Slyšela jsem,že na střeva jsou zdravé švestky i sušené.Vy tady píšete nejíst peckoviny.Jak je to tedy?

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *